تبلیغات

تبلیغات

  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد

نظرسنجي

  مطلب مورد علاقه خود را بنویسید ؟
آمار

  آمار مطالب آمار مطالب
  کل مطالب کل مطالب : 1475
  کل نظرات کل نظرات : 263
  آمار کاربران آمار کاربران
  افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
  تعداد اعضا تعداد اعضا : 494

  آمار بازدیدآمار بازدید
  بازدید امروز بازدید امروز : 96
  بازدید دیروز بازدید دیروز : 19
  ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 10
  ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 5
  آي پي امروز آي پي امروز : 34
  آي پي ديروز آي پي ديروز : 14
  بازدید هفته بازدید هفته : 306
  بازدید ماه بازدید ماه : 1,119
  بازدید سال بازدید سال : 12,887
  بازدید کلی بازدید کلی : 3,058,029

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آی پی آی پی : 3.236.124.77
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :
  تاریخ امروز امروز : چهارشنبه 02 تیر 1400

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

افت درس فارسي و تأثير آن بر رياضيات :

 

                                                                                                      

 افت درس فارسي و تأثير آن بر رياضيات :

 

دانش آموزاي كه در درس فارسي ( خواندن ) مشكل دارد، مسلما" در درس املا و نگارش مشكل خواهد داشت، چون كسي كه نتواند به درستي كلمه يا جمله اي را بخواند هيچ موقع نخواهد توانست درستي آن را درك كند و بنويسد.

تحقيقات نشان مي دهد كه بيشتر دانش آموزاني كه در درس رياضيات ضعيف هستند در درس املا و فارسي نيز مشكل دارند و يا بر عكس. كه البته عكس اين قضيه بيشتر صادق است. يعني دانش آموزاني كه در درس املا فارسي ضعيف هستند در درس رياضي  هم مشكل دارند.

دانش آموزي كه نتواند سؤال ( پرسش ) به درستي بخواند، نخواهد توانست درك كند و در نتيجه نخواهد توانست آن را تحليل نمايد و در نهايت از حل مسئله عاجز خواهد بود.

كه گفته اند فهم و درك سؤال ( مسئله ) نصف حل آن است. يعني وقتي كه مسئله را فهميدي به راحتي مي تواني جواب آن را هم بدهي.

از طرفي ديگر دانش آموز كه از يك درس غير از رياضي ضعيف باشد به دلايل مختلف مثل يأس، ناميدي و...... ممكن است نظر او نسبت به ساير دروس برگردد و باعث شكست او در ساير دروس شود. كه در اينجا معلم دلسوز و فداكار او مي تواند با گرفتن نقاط قوت او باعث تشويق وي شود و با شناسايي و رفع ضعف هاي او باعث پيشرفت او گردد.

فراموشي و عدم توجه كافي در هنگام نوشتن و حل تمرين ها

فراموشي:

كودكان از نظر نيروي يادآوري و حفظ مطالب با يكديگر فرق دارند.

كودك هر چه با هوش تر باشد حفظ كردن مواد درسي برايش آسان تر است.

اما هوش تنها عامل نيست بلكه روش تدريس نقش مهمي دارد.

انواع فراموشي:

الف- فراموشي با علم به اينكه مطالب را آنقدر نمي دانيم كه بتوانيم آن را به خاطر آوريم.

ب- فراموشي با اطلاع به اينكه موضوع را خوب مي دانيم ولي به عللي نمي دانيم در حال حاضر آن را به ياد آوريم.

ج- فراموشي همراه با ميلي ناخودآگاه براي فراموش كردن

علل فراموشي:

1- تداخل: پيش از آنكه بخواهيم مطلبي را اضافه بر مطالب ديگري كه قبلا" آموخته ايم، فراگيريم لازم است آن اندازه به مطلب نخست مهلت بدهيم تا در ذهن جايگزين شود.

2- كاستي: حافظه در اثر زمان دچار كاستي يا ضعف مي شود. كاستي در صورتي پديد مي آيد كه به مطلب آموخته شده كم مراجعه مي شود. هر چه آموخته هاي گذشته را كمتر به كار بريم  زودتر آنها را فراموش مي كنيم.

3- كمبود وقت براي يادآوري: براي يادآوري يك مطلب به زمان لازم و زمينه مناسب نياز است در غير اين صورت آموخته ها ممكن ايت از ذهن دور شوند و به راحتي نتوانيم آن مطلب را ياد آوريم.

4- ترس هنگام يادآوري و سركوبي: هرگاه تجربه گذشته در ما احساس شديد اضطراب يا گناه به وجود آورده باشد، مي خواهيم خاطره آن تجربه را از ضمير خود دور سازيم و آن را فراموش كنيم.

اعتماد به حافظه كمك مي كند - مثلا" ترس از امتحان به سبب ناتواني فرد و بي اعتمادي به خود پديد مي آيد. هر چه بتوانيم اعتماد يادگيرنده را بيشتر جلب كنيم، امكان دارد ترس او كمتر شود.

كودكان از نظر نيروي يادآوري و حفظ مطالب با يكديگر فرق دارند.

كودك هر چه با هوش تر باشد حفظ كردن مواد درسي برايش آسان تر است.

اما هوش تنها عامل نيست بلكه روش تدريس نقش مهمي دارد.

تشكيل صورتهاي ذهني:

هر يك از حواس ما داراي صورت ذهني خاص خود است. مثلا" وقتي تصوير شيئي را كه در زمان گذشته ديده ايم در فكرمان مجسم مي كنيم، ادراك ما يك تصوير بصري است. يا وقتي صدايي را به خاطر مي آوريم كه در گذشته آنرا شنيده ايم، تجربه ما يك تصوير سمعي است. هنگامي كه احساس شيئي را در خاطر زنده كنيم كه در گذشته هم آن را لمس كرده ايم يك تصويري لامسه اي را در ذهن مجسم مي كنيم.

بويي را كه در گذشته استشمام كرده ايم اگر دوباره به ذهن برگردانيم يك تصوير بوياي است و به خاطر آوردن مزه خوراكي كه قبلا" آن را خورده ايم يك تصوير چشايي است. اگر احساس عضلاني را در ذهن مجسم كنيم تجربه ما يك صورت ذهني از جنبش ماهيچه اي است.

هنگام درس شاگردان را وادار كنيم تا حد امكان حواس مختلف خود را بكار ببرند.

حافظه به تداعي بستگي دارد:

حافظه به تداعي يا همخواني مربوط است. براي به ياد آوردن مطالب يك موضوع خاص به نيروي پيوندهايي كه هنگام آموختن به وجود آمده است بستگي دارد. هر چه اين همخواني ها نيرومندتر باشد، مطالب زودتر و آسان تر به يادآورده مي شوند.

تداعي در موارد زير به وجود مي آيد:

1- مجاورت: يكي از راههاي كمك به كودكان براي ايجاد بيان مطالب آن است كه اين مطالب را با هم بياوريم و نشان دهيم. در نتيجه شنيدن و ديدن واژه ها و يا اعداد كه با يكديگر نشان داده شده اند، كودكان پيوندي بين اين دو مطالب بوجود مي آورند.

مثال:     5  =  3: 15            15  = 5  *   3

2- مشابهت: به خاطر سپردن و به ياد آوردن واژه name  در زبان انگليسي از آن جهت براي كودك ايراني آسان است كه با واژه (( نام )) در زبان فارسي شباهت دارد. هر چه بيشتر بتوانيم راههايي را نشان دهيم كه مطالب تازه بيشتر مطالبي باشد كه كودكان قبلا" با آن آشنايي داشته اند. 

3- تضاد: هرگاه مطالب تازه متضاد با چيزهايي باشد كه كودك به آنها آشنايي داشته است، مي توان از اين راه به حافظه و يادگيري او كمك كرد.

اثر علاقه: هر چه كودك به رياضي علاقه داشته باشد به آن توجه بيشتري مي كنيد و آن را بهتر به خاطر مي سپارد. پس بايد زمينه علاقمند شدن دانش آموزان را به درس رياضيات فراهم آوريم.

تازگي و تكرار: كودك درسي را كه ديروز آموخته است ممكن است درس شش هفته پيش خود بهتر به خاطر داشته باشد ولي اگر درس شش هفته پيش نيز به حد كافي دوره شود، شاگر اگر از درس روز گذشته بيشتر به خاطر نداشته باشد، كمتر به ياد نخواهد داشت بنابراين معلم درس رياضيات بايد وقت فراواني را به دوره اختصاص دهد.

ياد آوري: بايد دانش آموزان را وادار كنيم تا مطالبي را كه آموخته اند بياد آورند. بياد آوردن بيشتر از گوش دادن كوشش و فعاليت لازم دارد و هرچه شاگردان در اين باره بيشتر كوشش كنند معلومات دريافتي را بهتر به ذهن مي سپارند و كمتر فراموش مي كنند.

عدم توجه: تعدادي از دانش آموزان با اينكه عمليات مربوط به رياضي را به خوبي مي دانند، اما به علت عدم توجه كافي دچار اشتباهاتي مي شودند كه نمره آنها را در درس رياضي كاهش مي دهد. مثالهاي زير نمونه هائي از اين اشتباهات هستند:

1- عدم توجه به علامتها

2- عدم دقت به ستونها

3- عدم توجه به نوشتن كامل اعداد

4- جا انداختن اعداد

5- محاسبه نكردن يك عدد

6- به كار بردن نادرست عضو خنثي

7- اشتباه در اثر مجاورت نويسي

اين قبيل دانش آموزان در واقع عمليات مربوط به رياضي را مي دانند، اما توجه و دقت كافي ندارند و معلم بايد در اينگونه دانش آموزان دقت آنان را پرورش دهد و آگاه باشد كه تمرين بيشتر و تدريس دوباره درس براي آنان بي فايده و حتي مضر خواهد بود.

 


تاریخ ارسال پست: یکشنبه 29 تير 1393 ساعت: 0:27

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]